اعلام خطر دکتر روحانی

وی یادآور شد: «می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که رکود در اقتصاد جهانی، موجب کاهش تقاضای انرژی و نفت و نهایتاً منجر به افت قیمت نفت در بازارهای بین‌المللی خواهد شد که طبیعتاً کاهش درآمدهای نفتی ایران را در پی خواهد داشت. به طوری که از همین آغاز ظهور رکود جهانی، قیمت نفت در چند ماه گذشته به نصف تقلیل یافته و درآمد نفتی کشور نیز رو به کاهش گذاشته است. دیروز از رسانه‌های جمعی خبر پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی را دریافت کردیم که با ادامه روند نزولی قیمت در بازارهای جهانی، بیش از 54 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی کشور تا پایان سال محقق نخواهد شد». 

نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی ادامه داد: «افت ناگهانی قیمت نفت و متعاقب آن کاهش درآمدهای نفتی، موضوع و پدیدۀ تازه‌ای در اقتصاد ایران نیست. در چند دهه گذشته به کرّات شاهد نوسان قیمت نفت و ایجاد شوک در اقتصاد وابسته به نفتِ ایران بوده‌ایم. به همین دلیل و برای پیشگیری از شوک‌های نفتی ضمن بهره‌گیری از تجربیات برنامه‌های قبلی توسعه، در مادۀ ۶٠ برنامه سوم توسعه و با هدف ایجاد ثبات در درآمدهای ارزی و ریالی کشور، 'حساب ذخیره ارزی' پیش‌بینی شد و همه مسئولین قانوناً متعهد شدند که برای مصون ماندن اقتصاد کشور و محفوظ ماندن مردم از شوک‌های نفتی بیش از مقدار لازم که متناسب با ظرفیت اقتصادی کشور است از درآمدهای نفتی استفاده نشود و مازاد درآمدها در حساب ذخیره ارزی برای روزهای سخت نگهداری شود». 

روحانی اضافه کرد: «هر چند همیشه برداشت از حساب ذخیره ارزی برای دولت‌ها وسوسه‌انگیز بوده، اما با توجه به تجربیات تلخی که از افت قیمت نفت وجود داشت همیشه برداشت از حساب ذخیره ارزی با احتیاط صورت می‌گرفت. چون افراد با تجربه می‌دانستند که به آرامش بازار نفت و افزایش قیمت آن هرگز نمی‌توان دلخوش بود». 

وی در ادامه با اشاره به عملکرد دولت نهم گفت: «اگر دولت طبق قانون برنامه چهارم از درآمد ارزی استفاده می‌کرد، امروز می‌بایست در حساب ذخیره ارزی ١۵٠ میلیارد دلار پول ذخیره می‌شد. در حالی که سایر کشورهای اوپک هر کدام به فراخور شرایط خود، مقدار قابل توجهی از درآمد نفت خود را ذخیره کردند». 

رئیس کمیسیون سیاسی - دفاعی مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری حساسیت‌های مجالس گذشته و احتیاط‌های دولت‌های قبلی در برداشت از حساب ذخیره ارزی تاکید کرد: «متأسفانه در چند سال اخیر بدون توجه به تکانه‌های شدید ناشی از نوسانات قیمت نفت و بر اساس این تحلیل نادرست که قیمت نفت در سال‌های آتی سیر صعودی خواهد داشت و حتی می‌گفتند در بدبینانه‌ترین شرایط هیچ‌گاه از ١٠٠ دلار پایین‌تر نخواهد آمد، بی‌محابا از حساب ذخیره ارزی برداشت شد. به طوری که در سال 1384 از حدود ١٣ میلیارد دلار مبلغ واریز شده به حساب ذخیره ارزی بیش از 8/11 میلیارد دلار از طریق متمم‌‌های بودجه و در سال 1385 از 6/21 میلیارد دلار مبلغ واریزی به این حساب حدود 8/17 میلیارد دلار و در سال 1386 هم مبلغ 8/16 میلیارد دلار یعنی در سه سال گذشته مجموعاً 4/46 میلیارد دلار بیش از ارقام ارزی بودجه سالانه از حساب ذخیره ارزی برداشت شده است». 

روحانی تصریح کرد: «این برداشت 4/46 میلیارد دلاری از حساب ذخیره ارزی طی سال‌های 84 تا 86 نه تنها موجب خالی شدن این حساب شد بلکه هزینه آن نیز افزایش نقدینگی و تورم را در اقتصاد ایران در پی داشت. به این ترتیب در سایه تورم و کاهش قدرت خرید اقشار کم درآمد و حقوق‌بگیر؛ فشار شدیدی به این اقشار وارد آمد. چون عملاً فروش این مبالغ ارزی به بخش خصوصی ممکن نبود، بانک مرکزی اقدام به خرید می‌کرد که این امر موجب افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و پایه پولی و نهایتاً افزایش نقدینگی و تورم شد». 

نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی اضافه کرد: علی‌رغم تذکر دلسوزان نظام باز هم لایحه به مجلس برده می‌شود که از حساب ذخیره ارزی برداشت شود که خوشبختانه نمایندگان ملت تاکنون موافقت نکرده‌اند. 

روحانی با تاکید بر این پرسش که «امروز چه کسی مسئول این فشارها بر مردم و شوک به اقتصاد ایران است» گفت: آیا عدم تحقق 54 میلیارد دلار درآمد ارزی در کمتر از شش ماه، اقتصاد ایران و مردم را با مشکل مواجه نخواهد کرد؟ چه کسی امروز مسئول بی‌توجهی به تجربیات گذشته است؟ مگر برای جلوگیری از شوک‌های اقتصادی نتیجه تجربیات گذشته این نبود که باید با حساب ذخیره ارزی این نوسانات را کنترل کرد؟ چرا به تجربه‌های گذشته بی‌توجهی می‌شود؟ از یک سوراخ چند بار باید گزیده شویم؟ 

دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مگر افراد مطلع و دلسوز نسبت به برداشت‌های مکرر از ذخایر ارزی و آثار زیان‌بخش جاروکردن صندوق ارزی اعلام خطر نکرده بودند؟ مگر می‌شود همیشه با آزمون و خطا کشور را اداره کرد؟ بدتر از همه آن است که تجربه‌های تلخ و سیاست‌های شکست‌ خورده و نادرست گذشته دوباره تکرار شود. تا کی باید شاهد فرصت‌سوزی بود؟

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در عین حال تاکید کرد: علی‌رغم از دست دادن فرصت‌های کم‌نظیر چند سال گذشته، باز هم می‌توان با تدبیر و همفکری تلاش کرد و با پذیرش توصیه‌های مشفقانه صاحب‌نظران و احترام به پیشنهادهای اقتصاددانان آگاه و دلسوز ضمن پرهیز از برداشت مبالغ باقی‌مانده در حساب ذخیره ارزی و اجتناب از تکرار سیاست‌های غلط و غیرعلمی و دوری از لجاجت و تک‌روی، اقتصاد ایران را نجات داد. چون آثار این بحران رفته‌رفته بیشتر اقتصاد ایران را متأثر خواهد کرد. 

روحانی در پایان تاکید کرد که مسئولان بایستی «متواضعانه و با اجتناب از توهم و خودمحوری»، راهنمایی و توصیه‌های ارزشمند صاحب نظران که سرمایه‌های ارزشمند ملی هستند را برای مصون ماندن کشور و زندگی مردم به کار بندند.

/ 8 نظر / 123 بازدید
علی

متاسفانه دکتر روحانی با آن صحبتها ئی که علیه دکتر احمدی نژاد کرده بود از دل مردم سرخه افتاده نمی دانم چی به شما رسیده که از او ط[تعجبرفداری می کنید[تعجب]

وحید کوچک زاده

سلام اگه آقاي روحاني حرفي براي گفتن ودفاع از مواضع وكاركردهاي استراتژيك وهمچنين هسته اي دولت اصلاحات دارند چرا مي ترسند با دكتر عباسي مناظره كنند؟دانشگاه لرستان آماده برگزاري اين مناظرذه مي باشد09169703243مسئول كانون سياسي بسيج دانشگاه لرستان

جهادی

کاسه داغ تر از آش رفیقشو نمی گه با ذخیره ارزی بچه هاشو میلیاردر کرد ه ولی چشم نداره ببینه به نفع مردم از ذخیره ارزی استفاده شده تازه با سهمیه بندی بنزین چقدر به ذخیره ارزی اضافه شد چرا اینو جایی نمیگه آقای روحانی نان حاج اسدالله را حرام نکن آخر عمری بکوش مسلم از دنیا بری

سرخه ای

بهتره این وبلاگ رو ببندی تا بیشتراز این افتضاح به بار نیاورده یا سرخه ای بودن رو ازش حذف کنی احمدی نژاد محبوب دلها

شبیر 2

سلام برای شناخت بیشتر آقای دکتر به این آدرس مراجعه نمایید http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910240458

azadeh

سلام طبق گفته‌های آقای مهندس احمد علی‌ هراتی نیک‌ صنایع فولاد، بزودی کارخانه‌های ذوب آهن باید درشون را ببندند زیرا دولت نرخ برق را برای کارخانه‌ها بالا برده است، و ما بهیچ وجه با آهن آلات وارد شده نمیتوانیم رقابت کنیم. ما اگر کوره‌های بهتری داشتیم بهترین آهن دنیا را میتونستیم تولید کنیم. اما متأسفانه همینطور که آقای هراتی نیک‌ گفته ما بخاطر لج کردن دولت با دنیا و تحریم‌های مختلفه، آهن را با هزینهٔ خیلی بالا تولید می‌‌کمنیم. بهترین نفت را داریم ولی‌ نمیتونیم تصفیه کنیم. بهترین سنگ آهن را هم داریم ولی‌ باید از خارج آهن بیاوریم .

تهران 2014

سلام برادر محترم همچین صحبت می کنید که انگار قبل از دولت نهم و دهم همه چی عالی بوده.نه فقیر داشتیم ونه دشمن.صنعت در سطح عالی بوده. ذخیره ارزی بسیار عالی بوده .اصلا تورم نداشتیم.حداقل بگذارید یکسال از دولت دکتر روحانی بگذرد و بعد از آن نطق کنید.دیکته نا نوشته غلط ندارد.فقط مقداری واقع نگر باشید.

کاروان

افتخارمونه بچه محلمون تو اين يه سال مردونه پای حرفاش ايستاد.تا کور شود هر آنکه نتواند ديد . . . . . . . .